(PL) Najlepszy kraj na świecie – kpi pani czy drogę wskazuje? Michał Sutowski rozmawia z Niną Witoszek // Krytyka Polityczna (2019)

Trzeba pozwolić potencjalnym Breivikom wypowiedzieć się publicznie, żeby móc ich zidentyfikować, ale jednocześnie potępiać tych ludzi, jeśli przekraczają granice. To robią konsekwentnie Norwedzy – mówi prof. Nina Witoszek, autorka książki „Najlepszy kraj na świecie”. Michał Sutowski: Najlepszy kraj na świecie – kpi pani czy drogę wskazuje? Opowiada pani o Norwegii, gdzie więzień ma siłownię i … More (PL) Najlepszy kraj na świecie – kpi pani czy drogę wskazuje? Michał Sutowski rozmawia z Niną Witoszek // Krytyka Polityczna (2019)

(PL) Janina Januszewska-Skreiberg, “Polska literatura w Norwegii” (fragment)

„W purytańskich czasach mówić o ciele było rzeczą nadmiar wstydliwą. Dziś rzeczą nadmiar wstydliwą jest mówienie o duszy”  Nina Witoszek Nina Witoszek-Fitzpatrick mieszka w Irlandii i w Norwegii od 1980tych, i łączy pisarstwo z praca naukowa i dzialalnoscia publicystyczna. Obecnie jest profesorem historii kultury w SUM – Centrum Rozwoju i Środowiska – na Uniwersytecie w … More (PL) Janina Januszewska-Skreiberg, “Polska literatura w Norwegii” (fragment)